Społeczny Instruktor Ogrodowy w ROD ‘’Puszcza’’

Obecność oraz funkcjonowanie Społecznej Służby Instruktorskiej w Polskim Związku Działkowców posiada wieloletnią tradycję sięgającą powstawania pierwszych ogrodów działkowych. Instruktorzy ogrodnictwa byli od zawsze, dlatego 24.08.1995 r. Prezydium Krajowej Rady PZD postanowiło utworzyć Społeczną Służbę Instruktorską w Polskim Związku Działkowców, nadając w ten sposób tej dziedzinie wyjątkową rangę. Praca instruktorów jako służby doradczej w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, ale także na rzecz Związku znalazła poparcie i uzasadnienie. Stała się nieodzownym elementem ogrodów jak i Polskiego Związku Działkowców.

Z roku na rok przybywa osób zainteresowanych użytkowaniem działki czy ogrodu. Jest to pozytywne zjawisko, ponieważ widać, że ludzie pragną kontaktu z naturą. Rośnie więc zapotrzebowanie na instruktorów ogrodnictwa, by mogli szerzyć wiedzę ogrodniczą. Ludzie niestety nie trwają wiecznie. Wykrusza się kadra osób pełniących funkcje w Społecznej Służbie Instruktorskiej. Dlatego tak ważne jest powoływanie nowych instruktorów. Warto więc odwołać się do uchwały nr 11/95 Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców dnia 24.08.1995 r. To w tej uchwale zawarte są podstawowe informacje dotyczące Społecznej Służby Instruktorskiej.

Zgodnie z uchwałą należy powoływać Społeczną Służbę Instruktorską, gdyż jest to działalność konieczna i pożyteczna. Społeczną Służbę Instruktorską tworzą:

  • Instruktorzy Ogrodowi - powoływani przez zarządy rodzinnych ogrodów działkowych,
  • Instruktorzy Okręgowi - powoływani przez prezydia okręgowych zarządów PZD,
  • Instruktorzy Krajowi - powoływani przez Prezydium Krajowej Rady Związku.

Instruktorów powołuje się w następujący sposób:

  • Instruktorów Ogrodowych - powołuje się z pośród wieloletnich, doświadczonych i odpowiednio przeszkolonych Działkowców,

Dlatego do Zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych kierowany jest apel o zwiększenie aktywności w pozyskiwaniu nowych instruktorów. Być może, wśród działkowców są osoby posiadające wykształcenie rolnicze bądź ogrodnicze, które mogłyby szerzyć zdobytą wiedzę. Może są osoby dla których ogrodnictwo to pasja i z chęcią tę pasję przekażą innym. Promując i zachęcając do przyłączenia się do Społecznej Służby Instruktorskiej, poprawiamy funkcjonowanie całego stowarzyszenia ogrodowego. Należy zachęcać potencjalnych kandydatów na instruktorów możliwością rozwoju, poprzez udział w specjalnych szkoleniach instruktorskich, prelekcjach, pokazach, mających na celu umocnienie posiadanej już wiedzy oraz zdobyciu nowych informacji z działu ogrodnictwa. Szkolenia instruktorskie, prowadzone przez wykwalifikowanych pracowników wyższych uczelni zapewnią jakość zdobywanej wiedzy. Warto przybliżać i omawiać działalność instruktorów zainteresowanym osobom. Służba instruktorska to nie tylko porady ogrodnicze i przekazywanie wiedzy poprzez szkolenia instruktażowe innym działkowcom. To również wkład w zakres zagospodarowania i modernizacji ogrodów, pomoc przy organizacji różnych konkursów, aktywność w wizji lokalnej. Przede wszystkim to bezpośredni i ciągły kontakt z odpowiednimi jednostkami, pozwalający na szybki przepływ informacji.

Zarządy Rodzinnych Ogrodów Działkowych powinny zweryfikować stan liczbowy obecnych instruktorów ogrodowych oraz zwiększyć aktywność w pozyskiwaniu nowych chętnych, pełnych pasji do pełnienia służby instruktorskiej. Zarządy ROD powinny udostępniać tablice informacyjne w Rodzinnych Ogrodach Działkowych instruktorom, w celu przekazywania informacji użytkownikom ogrodów. Na terenie każdego Rodzinnego Ogrodu Działkowego np. na tablicy informacyjnej powinna znajdować się informacja dotycząca kontaktu z instruktorami.

Społeczna Służba Instruktorska to wiele ważnych zadań do wykonania, to pomoc i doradztwo ogrodnicze, to szerzenie wiedzy ogrodniczej oraz ogromny wpływ na zagospodarowanie działek i ogrodów, a tym samym na ich wizerunek. Nadal należy kontynuować i szerzyć rozwój doradztwa ogrodniczego w Polskim Związku Działkowców, gdyż jest to niezbędne i pożyteczne dla Działkowców.


Zarząd ROD "Puszcza" zaprasza wszystkich chętnych do dołączenia do zespołu Instruktorów ROD

Swoją kandydaturę można zgłaszać za pośrednictwem poczty e-mail, adres podano niżej.,


Na stanowisko Głównego Instruktora Ogrodowego został powołany

MIŁOSŁAW ŁOZIŃSKI – WICEPREZES ZARZĄDU - TEL. 575 787 003

działając w zespole razem z powołaną na stanowisko Instruktora Ogrodowego

SYLWIĄ  OSTOLSKĄ-HREBIEŃ


Godziny konsultacji 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku

Adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

odpowiedz na wysłane zapytania* udzielam w najszybszym możliwym czasie - zazwyczaj tego samego lub kolejnego dnia - chyba, że zagadnienie wymaga konsultacji


*Udzielane informacje nie posiadające zapisu w regulaminie są jedynie sugestią i Instruktorzy nie ponoszą odpowiedzialności za wynik ich wykorzystania. Zazwyczaj są to ogólnie stosowane praktyki i rozwiązania lecz odmienność środowiska w którym zostaną zastosowane może mieć różne skutki.